Arşiv

Arşiv için Mayıs, 2009

Ameliyat Öncesi Hazırlığı

Telefon ile ön görüşme yaptığım ve/vaya muayenesi yaptığım ve operasyon kararı verdiğimiz hastalarda ameliyata gelimeden önce yapmaları gerekenler:
1-Nufus Cüzdanı, SGK numarası ve varsa vizte kağıdı, (çıkışta rapor isteyenler için kesin aslı gerekli)
2-Ameliyata saat 11 gibi karar vermişsek, bir önceki gece uyumaya yakın son yemeklerini yemeleri, saat 2-3 e kadar uyanırlarsa istedikleri kadar sıvı alabileceklerdir. Bu saatten sonra kesinlikle sıvı veya katı gıda alınmayacaktır.
3-Ameliyat sabahı kesinlikle kahvaltı yapılmayacak, sıvı katı gıda alınmayacaktır. Oruçlu gibi hastaneye geliniz.
4-Sabah veya bir gün önce koltuklatı kıl temizliği yapılmış olmalıdır. 2-3 gün banyo yapamayacağınız göz önüne alınarak sabah duş almanız önerilir.
5-Amaliyat sabahı planlanan operasyon saatinden enaz 3 saat önce hastanede olunuz.. Bu sürede rutin kan tetkileri Akciğer grafiniz, kalp elektronuz yapılacaktır. Bu ameliayat giren her hastada yapılan rutin işlerdir. Bu tetkikleri önce tarafımızdan değerlendirilecek sonra anestezi uzmanı tarafından değerlendirilip operasyona engel bir durum yoksa operasyona alınacaksınız.. Bu tetkiklerde herhangi bir sorun varsa sizin sağlığınız açışındna opersayon bu sonun giderilinceye kadar ertelenmelidir.
6-Hastanemize geldiğinizde operasyondan önce uygun bir zamanda size oprerasyon seyri sonrası olası komplikasyonlar, operasyon sonrası insizyonlar hakkında detaylı bilgi verilecek bu bilgi yazılı şekilde bilgilendirme ve onam belgesi olarak tarafınızdan onaylanması istenecektir.
7-Bir birinci derece yakınınız ile ameliyata gelmeniz tercihimizdir.
8-Yanınızda ziynet eşyası ve gereginden fazla nakit getirmeyizin.
9-Rapor istiyorsanız muhakkak o gün belirtiniz.
10-Daha önceki operasyonununz varsa o operasyona ait bilgi veya belgeler ile geliniz.Sizce önemli veya önemsiz herhangi bir sağlık sorununuz varsa bize muhakka iletiniz.

11-Çok önemli SSK , BAĞKUR veya EMEKLİ SANDIĞI MENSUPLARI emekli veya çalışanlar mümkünse internetten yoksa özel bir hastaneden MÜSTEHAKLIK araştırması yatırmaları operasyon sabahı prim borcu varmış, SSK kesilmiş gibi durumlarda zorda kalmanızın önüne geçecektir..

İsterseniz http://www.terliyorum.com/iletisim-formu sayfasına vereceğiniz TC kimlik, SSK veya BAĞKUR NO ile biz araştırmanızı yapıp onayınızı araştırabiliriz.. İlgili bölümeTC kimlik veya SGK  numaranızı ekleyiniz..

Siz araştırmak isterseniz.:

A-BAĞKUR  için : http://app.sgk.gov.tr/BagkurMustehaklik/Mustehaklik.htm

B-SSK için : http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/Portletler/Mustehaklik tarih o günün tarihi yazılmalı..

C-EMEKLİ SANDIĞI HASTALARI İÇİN: http://uygulama.sgk.gov.tr/EmekNet/  

D-ÇALIŞAN MEMURLAR AİLE KONTROLÜ: http://uygulama.sgk.gov.tr/Provizyon4c_Sahis/login.jsp 

Saygılarımla

Op.Dr.İlhan Akaslan
Göğüs Cerrahi Uzmanı

Ameliyat Hazırlığı, Klipsli ETS , , ,

Aşırı terlemeye son

Dünya'daki ilk sempatektomi ve gelişimi

             Hiperhidroz (Aşırı terleme ) için ilk sempatektomi,

  • ilk operasyon 1920 de Dr. A. Kotzareff tarafından uygulanmış,
  • 1937 yılında Leriche T2 T3 T4 ganglionu çıkartmış,
  • 1942 da Hyndman 1964 Love ve Jurgin sadece T2 ve üstünün yeterli olduğunu savunmuş,
  • 1951 de Kux Torakoskopik cerrahi ilk kez uygulamış*
  •  

  • Gelişim günümüze kadar gelmiştir……

1-Kotzareff A (1920) Resection partielle du tronc sympathique cervical droit pour hyperhidrose unilaterale. Rev Med Suisse Rom 40: 111–113

2-Gossot D, Kabiri H, Caliandro R, Debrosse D, Girard P,Grunenwald D. Early complications of thoracic endoscopic sympathectomy: a prospective study of 940 procedures. AnnThorac Surg 2001;71:1116-9.

      

Klipsli ETS , , , , , , , ,

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.