Ana Sayfa > ETS ve Refleks Terleme, Genel > ETS ve Refleks Terleme

ETS ve Refleks Terleme

Sn OKURLAR,

Biliyorum Refleks Terleme konusunda hepinizin kafası karışıyor. Sempatektomi ister klasik ister videotorakoskopik ister klipsli ister koterli olsun Refleks Terlemolacaksa bu kaçınılmaz bir gerçektir. Sempatektominin, klipslemenin seviyesi aşağı veya yukarı olması da farketmez.

Refleks Terleme:  ETS operasyonundan sonra, duyarlı hale gelen vücut alt yarısında refleks arkla surekli terlemenin oluşmasıdır. Bu terleme küçük bir uyaranla bile tetiklenmekte terleme başlamaktadır.

Biz deneyimli hekimler sadece şunu bilebilir veya bulabiliriz.. Operasyon öncesi duyarlılığı fazla olan hastaların bu riski daha fazla taşıdığıdır.. Refleks arkı operasyon öncesinde de çok düzenli veya duyarlı çalışan bir hasta, örneğin; küçük bir uyaranla (kısa bir mesafe yürüme, sıcak hava, spor gibi ) sırtında göbeğinde bacak arkalarında terleme olan bir  el terleme, yüz kızarma şikayeti olan hastanın operasyondan sonra refleks terleme riskinin daha fazla olacağını düşünmeliyiz. Refleks terleme riski yüksek olan bir hastayı hangi yöntemle opere edersek edelim,  operasyonun aşağı seviyesinde Refleks Terleme olma ihtimali fazladır..

Bu itibarla opere ettiğim hastaların Operasyon öncesinde vücut terlemesinin çok çok az olmasını, hastanın kendisini etrafındaki arkadaşlarına göre az terleyen bir vücuda sahip olduğunu ama ellerinin koltuk altının ayaklarının yüzünün çok terlediğini ifade etmesini tercih ediyorum. Aynı şey yüz kızarması hastaları içinde geçerlidir..

Aşağıda değineceğim  gibi hastanın şikayeti olan bölge sayısının birden fazla hatta tüm bölgeleri : Eller, Ayaklar, Koltuk altı yüz terliyor veya yüz kulak boyun kızarıyor olması vebu bölgelerinin tümündeki şikayetlerinin ağır olmasında hiçbir sakınca yoktur. Yani çok ağır hastayım diye düşünmemek lazım.. Aksine operasyondan fayda bulan hastalar birden çok bölgede şikayetlerimevcuvut olan hastalardır. Tek bölgesinde şikayeti olan hastalarda Sempatik Hiperaktivite olmama ihtimali daha fazladır. Tek bölgede şikayeti olan hastalar bu şikayetlerini operasyon dışı tedavilerlede çözüm bulabilme ihtimalleri vardır. Öğregin;

Sadece eli terleyen hasta iyontoforez tedavisi alabilir.

Sadece koltukaltı terleyen bir hasta losyonlardan fayda bulabilir.

Sadece yüzü kızaran bir hasta psikiatrik/nörolojik tedaviden fayda bulabilir. 

Ama yüz kulak veya boyun kızarmasına ek olarak ellerinde de soğukluk veya hafif bir terleme varsa + birde yüz terlemesi varsa cerrahi operasyon daha faydalı olacaktır.

Yeter ki terleyen bölgesi sırtı göğüs altı beli bacağı olmasın veya az olsun..

 

 

 

Kısacası: KRİTERLERİM

1-Eller, Ayaklar, Koltuk altı yüz terliyor veya yüz kulak boyun kızarıyor olması.

2-Bu bölgelerinden biri şiddetli diğeri hafif -orta derecede olabilir veya hepsi ağır derecede de olabilir.

(Örneğin: El terlemesi ağır+Ayak terlemesi ağır, Yüz kızarması+ hafif el terlemesi, yüz terlemesi+hafif el terlemesi  gibi)

tüm bölgeleri ağır olan hastalar tedaviden daha çok fayda bulmaktadır.

yani en az iki bölgede belirtinin olması bu bölgelerinin biri ağır diğeri hafif olabilir.

3-Sırt, göğüs (meme altı), göbek ve  bacak arkaları dize kadar terlemiyor veya çok çok az terliyor olması,

4-Şikayeti dolayısıyla kişi sosyal, iş veya eğitim yaşantısında sıkıntıya düşmüş olması,

Örneğin: (elleri ağır derecede terliyor fakat bu şikayeti onda hiçbir sosyal iş veya eğitim sorunu oluşturmamış ise tedavi edilmesine gerek yoktur)

5-Bu şikayetlerin yaz kış oluyor olması gerekir. Kış aylarında tabii ki biraz azalma olabilir ama kış aylarında da şikayetler devam ediyor olması gerekir.

6-Ailede de birilerinin bunlara benzer şikayetlerinin olması. Bu bazen annede çarpıntı şikayeti de olabilir, bunun sempatik sinir sistemine bağlı çarpıntı olduğuna bizler karar verebilir.

Bu 6 kriteri taşıyorsanız ETS ye uygun bir ideal hastasınız demektir.

Ben bu kriterlere Akaslan kriterleri diyorum. :)

ETS ve Refleks Terleme, Genel , , , , , , , , , ,

 1. seyt
  Temmuz 20th, 2011 at 10:19 | #1

  slm sayın ilhan hocam bende 2009 yüz terlemesi ve kızarmasından ameliyat oldum her ikiside sonderece iyi geçti ama refleks terleme meydana çıktı göğsüm ve sırtım koltuk altı kasık altı aşırı terliyor önceden buralarım terlemezdi acaba bunada bir çare bulunma ihtimali varmı tşk

 2. mine
  Temmuz 13th, 2011 at 15:18 | #2

  avuç içlerim ve ayak altlarım çok fazla terliyor aynı şekikde koltuk altlarımda sizinle görüşüp daha sonra losyonunuzu kullanmak istiyorum etkisi olmazsada ameliyatda düşünüyorum inşallah bu durm beni çok etkiliyor sizi günlerdirdir arıyorum ama ulaşamıyorum size mailde gönderdim bana en kısa zamanda dönerseniz çok sevinirim ayrıca size çooooooooooook dua ederim inanın çok zor durumdayım lütfen size ulaşabilcegim bir numara soyleyin rica ediyorum şimdiden çooooooooooooooooook teşekkür ediyorum

 3. mahmut
  Temmuz 4th, 2011 at 21:39 | #4

  syn hocam merhabalar

  bu refleks terlemenin boyutu nedir bireyde çok büyük bir rahatsızlık uyandırıyormu?ve de ben de sadece yüz kızarması (ki bu benim en müzdarip olduğum konu )ve aşırı derecede koltuk altı terlemesi var bu koltuk altı terlemesi acayip boyutta seyrediyor.1 ay önce polis mülakatlarına girdim ve üstümüz tamamen soyunuk halde diğer tarafları kupkuru iken koltuk altından damla damla terlemeler oluyor.klipsi ets ile aynı anda tek ameliyatla ikisinden kurtulma şansım nedir acaba?? k.gelsin

 4. muhammet
  Haziran 19th, 2011 at 21:59 | #5

  merhaba bende aşırı yüz terlemesi vardı başka hiç bir yerim terlemiyordu klipsli ets ameliyatı oldum sonrasında refleks terleme (yüzüm hariç her yerim terliyor suya oturmuş gibi) oldu ama sadece yaz aylarında oluyor 3 ay çekiyorum 9 ay rahatım eskiden kışın buz gibi yerde bir ortamda bile boncuk boncuk ter döküyordum eskiyle kıyaslama yaparsam şimdi daha rahatım ama yaz ayları haricinde.Ameliyat olalı 2 yıl geçti klipsleri aldırsam biraz da olsa bir rahatlama olurmu yoksa klipsleri aldırmama hiç gerek yokmu en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkeürler.

 5. Rıdvan
  Mayıs 5th, 2011 at 01:50 | #6

  Merhaba hocam, başka bir opearatör tarafından ameliyat edildim. Bende sinirler kesilerek bir işlem uygulandı ameliyattan bir gün sonra farkettim refleks terlememi. Hocam bunun çaresi yok mu hayat yine ızdırap bu şekilde . Vücudumu alt kısmı çok terliyor. Saygılarımla cevabınızı bekliyorum…

 6. deniz bolisik
  Ağustos 31st, 2010 at 03:43 | #7

  Sayin hocam, bole bir ameliyattan sonra olusacan refleks terlemeyi tedavi etmek icin yapilacak olanlar nelerdir?

 7. adil
  Mayıs 27th, 2010 at 22:22 | #8

  slm hocam aslına bakarsanız bnm bütün vücudum çok terliyor ama en çok rahatsız olduğum ellerim ayaklarım ve yüzüm. bu üç yerin terlemesi beni çok olumsuz etkiliyor. doğru düzgün işlerimi yapamıyorum ellerim yüzünden aydınlatıcı bilgilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum hocam şimdiden tşkr ederim.

  Saygılarımla…

  • Dr. İlhan Akaslan
   Mayıs 31st, 2010 at 23:30 | #9

   Sn Adil
   Sizi kapsamlı olarak değerlendirmemiz lazım. Değerlendirmemiz sonrasında size uygun tedavi bulabileceğimize inanıyorum..

 8. Dr. İlhan Akaslan
  Ekim 24th, 2010 at 01:53 | #10

  Refleks terleme çoğunlukla kalıcıdır. Birçok hastamızda da 10 gün, 2 ay sonra azalma görüldüğünü müşahade ettik. Ama bu geçici olacağı anlamaına gelmemeldir.

 1. Trackbacks henüz yok.
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.