Ana Hat: (+90) 532-343-9989
Asistan: +90-544-343-9989
Sabit hat: +90-212-659-2994
Genel

ETS ve Terlemedeki Yeri

İyontoforez Cihazı

Sevgili okurlar ve meslektaşlaım,
Bugün 01/05/2012 günü bir sağlık programında aşırı el terlemeleri konu edilmiştir. Programı izlemeye çalıştım. İyontoforez ile terleme tedavisi tanıtılıyordu, doğru bir yaklaşım, iyontoforezi çok severim hemen hemen hiçbir yan etkisi yoktur. Ama uygulama zorlukları var.. Örneğin, iyontoforez olan merkezi sayısı çok azdır. Bugün hangi devlet hastanesinde iyontoforez vardır. Varsa da bu sayı çok azdır. OLduğunu düşünsek dahi gencecik aktif hayattaki eli terleyen hastamız 10-15 gün bu tedaviyi almak için hastaneye gidip gelmek zorundadır. Aktif çalışan bir hasta için bu gayet zordur. Fayda sağladığını düşünsek sonrasında tedavinin devamı gerekir. Bu nasıl planlanacak. Enaz 3-4 günde bir bu tedaviye girmesi gerekir. Yada evine bir iyontoforez cihazı olacaktır.
Evet tekrar ediyorum İYONTOFOREZ gayet iyi bir yöntem ama uygulama zorlukları nedeni ile hastalara uygulatmayı başaramadım. 2 adet iyontoforez cihazım var, hastalarıma ücretsiz evlerine veriyorum, inanın evine alan bile vakit bulamadım uygulayamadım diyerek geri getirdi. Bir hastam 6 ay sonra getirdi. Sn dermatoloji uzmanı arkadaşlarım  İyontoforez kullanma alışkanlığını arttırabilir ve bu yöntemden de faydalanabilirsek çok memnun olacağız.
Programdaki diğer bir meslektaşıma da katkıda buulunmak isterim; Sempatektomi (ETS) kalıcı bir tedavi yöntemidir. Doğru yöntem ve deneyiğmli ellerde kesinlikle bu böyledir. Daha önce ETS yöntemini uygulamamış merkezlerde Göğüs Cerrahlarınca yapıldığında dahi %90 başarı ve kalıcılık vardır. Tüm dünya Göğüs Cerrahları ve uygulama yapılan hastalar bunun böyle olduğunu bilir. Az sayıdaki hastada ellerde tekar terleme başladığı bildirilmiştir. Genel olarak bakıldığında ETS kalıcı bir tedavi yöntemidir. Kaldı ki 6-7 kez üst üste Botilinum Toksin enjeksiyonu sonrasında bile kalıcılık bildirilimiştir. Staller ganglion blokajı yapılan birçok hastada da kalıcı tedavi şansı mevcuttur. (ptozis olasılığı yüksektir).
 

Previous ArticleNext Article

1 Comment

  1. merhaba ben ayşe 19 yaşındayım ellerimde ve ayak taban altlarımda terleme meydana geliyor.uzun süredir ellerm ve ayaklarım terliyor. 5 tane farklı dermatoloji uzmanına gittim krem verdiler ama çok faydasıolmaz dediler dedikleri gibide oldu hocam ne yapmamı önerirsiniz..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir